کدام مشاغل خطر ابتلا به واریس را بیشتر می‌کنند؟

کدام مشاغل خطر ابتلا به واریس را بیشتر می‌کنند؟
مشخص شده که ابتلا به دلیل عوامل مختلفی مانند ژنتیک، سن و آسیب‌های خاص ایجاد می‌شوند. همچنین می‌تواند در اثر نشستن طولانی مدت، بلند کردن اجسام سنگین و ایستادن ایجاد و یا تشدید شد. بعضی از مشاغل مانند پرستاری و معلمی هم می‌تواند خطر ابتلا به واریس را بیشتر کند.

کدام مشاغل خطر ابتلا به واریس را بیشتر می‌کنند؟

مشخص شده که ابتلا به دلیل عوامل مختلفی مانند ژنتیک، سن و آسیب‌های خاص ایجاد می‌شوند. همچنین می‌تواند در اثر نشستن طولانی مدت، بلند کردن اجسام سنگین و ایستادن ایجاد و یا تشدید شد.

به عنوان مثال، یک مطالعه تحقیقاتی در دانمارک در سال 2005 روی نزدیک به 10000 کارگر نشان داد که “ایستادن طولانی مدت در محل کار خطر بالایی برای ابتلا به واریس را ایجاد می کند.” یک مطالعه در سال 2015 بر روی پرستاران از سه بیمارستان عمومی نشان دهنده همین خطر بود. یک مطالعه در سال 2012 به این نتیجه رسید که “…نسبت شانس واریس برای ایستادن طولانی مدت برای کارگران زن و مرد به طور قابل توجهی بالا بود.”

آیا رشته پرستاری خطر ابتلا به واریس را بیشتر می‌کند؟

از قضا، علیرغم تمام خطرات سلامتی مرتبط با نشستن، مطالعات نشان داد که ساعت های طولانی ایستادن برای چندین روز در هفته خطر ابتلا به اختلالات مزمن وریدی را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

بنابراین در حالی که پرستاران از اسکراب‌های گشاد و کفش‌های راحت که جریان خون را محدود نمی‌کنند سود می‌برند، باید روی پاهای خود بمانند و گاهی اوقات اغلب برای شیفت های 12 ساعته راکد می مانند. هنگامی که این کار را انجام می دهید، رگ های پای شما باید با کشش گرانش بدون کمک زیادی از عضله اطراف مبارزه کنند و وقتی چندین شیفت در هفته و بسیاری از هفته‌های سال به این شکل کار می‌کنید، اثرات واقعاً شروع به جمع شدن می‌کنند.

برای کمک به رگ های خود، سعی کنید تا حد امکان راه بروید، به خصوص پس از یک دوره طولانی ایستادن. در طول استراحت، بنشینید یا دراز بکشید و پاهای خود را بالا بیاورید. همچنین ممکن است برای کمک به تقویت گردش خون در پاهای خود، از جوراب های فشاری استفاده کنید.

 

آیا آشپزی خطر ابتلا به واریس را بیشتر می‌کند؟

کار در آشپزخانه نیز شغلی است که احتمالاً به دلایلی مشابه با پرستاری باعث واریس می شود. شما ساعت ها با حداقل حرکت ایستاده اید و آشپزی می کنید. برای کاهش خطر ابتلا به واریس، روش‌های زیر را امتحان کنید:

  • پوشیدن جوراب های فشاری (جوراب واریس)
  • اطمینان حاصل کنید که کفش‌های شما دارای کفی نگهدارنده هستند و خیلی تنگ نیستند.
  • جابجایی از پا به پا (اگر انجام این کار بی خطر باشد)
  • رفتن به پیاده روی، باشگاه یا شرکت در کلاس یوگا قبل یا بعد از کار
  • برای پمپاژ مجدد خون وقتی فرصت کردید ماساژ بگیرید. این به بهبود گردش خون کمک می کند و تنش ماهیچه های شما ناشی از استرس کار را از بین می برد.

آیا شغل رانندگی خطر ابتلا به واریس را بیشتر می‌کند؟

چه راننده تاکسی باشید و چه یک راننده کامیون، از ایستادن نسبتاً ایمن هستید. با این حال، ساعت‌ها پشت فرمان می‌مانید، که برای رگ‌های شما نیز مضر است. وقتی نشسته اید، به پشت ران خود فشار می آورید که جریان خون را در آن ناحیه سخت تر می کند.

علاوه بر این، اگر در حالت ثابت نشسته باشید (به غیر از اینکه گاهی اوقات پای خود را از یک پدال به یک پدال حرکت دهید)، عضلات شما به عنوان پمپ عمل نمی‌کنند. از این رو، کمک اضافی به عضلات شما که رگ های شما را فراهم می کند، از معادله خارج می شود.

بنابراین، توصیه می کنیم هر زمان که استراحت دارید از ماشین پیاده شوید و راه بروید و اگر استراحت‌هایتان کم و زیاد است، وقتی در ترافیک گیر کرده‌اید، تمرینات نشسته را امتحان کنید یا پاهایتان را روی داشبورد قرار دهید تا فشار جاذبه روی رگ‌هایتان کاهش یابد.

 

کارمندان اداری در معرض واریس هستند؟

هر چند وقت یک بار برای خوردن یک میان وعده یا قهوه بیدار شوید تمرینات نشستن ناهار خود را برای رفتن و کمی پیاده روی به جای نشستن در یک کافه به جای اینکه روی صندلی اداری خود بچرخید، زمانی که به چیزی نیاز دارید، بلند شوید در صورت امکان کمی دورتر از دفتر پارک کنید پاهای خود را روی صندلی یا چهارپایه دیگری قرار دهید کفش یا لباس خیلی تنگ نپوشید. اینها رفتن خون شما از نقطه A به نقطه B را به طور قابل توجهی سخت تر می کند

 

آیا تدریس باعث ابتلا به واریس می‌شود؟

اگر معلم هستید، می‌دانید که روز شما تقریباً ترکیبی از نشستن و ایستادن است، چه با ارائه به کلاس خود یا نمره دادن به مقالات و تهیه پیش‌نویس برنامه‌های درسی. اما، حتی با تقسیم کامل 50-50 بین نشستن و ایستادن، تدریس همچنان یکی از مشاغلی است که احتمالاً باعث ایجاد واریس می شود. این به این دلیل است که ثابت ماندن برای مدت طولانی، به طور کلی، برای گردش خون شما مضر است و باعث می شود رگ های شما بدون حمایت عضلات اطراف، سخت تر کار کنند.

برای اینکه رگ های خود را در وضعیت کار خوب نگه دارید، موارد زیر را امتحان کنید:

  • پوشیدن جوراب های فشاری(جوراب واریس)
  • راه رفتن در اطراف یا انجام حرکات کششی بین کلاس ها
  • وقتی باید از طبقه به طبقه دیگر حرکت کنید، به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید
مقالات مرتبط

در صورتیکه مطلب فوق مورد رضایت شما بود، آن را به اشتراک بگذارید و در افزایش میزان آگاهی جامعه سهیم باشید: