چگونه از ابتلا به واریس جلوگیری کنیم؟

چگونه از ابتلا به واریس جلوگیری کنیم؟
اگر شغلی دارید که نیاز به ایستادن طولانی مدت دارد، انجام اقداماتی برای جلوگیری از ابتلا به واریس برای سلامت کلی شما حیاتی است. شما می توانید با تغییرات ساده در سبک زندگی و درمان، از این عروق ناخوشایند و دردناک جلوگیری کنید.

چگونه از ابتلا به واریس جلوگیری کنیم؟

بعضی از مشاغل طوری هستند که فرد باید به مدت زیادی ایستاده باشد، یکی از عوارض کار در این شرایط ابتلا به واریس است اما چگونه از ابتلا به واریس جلوگیری کنیم؟
کار در شغلی که نیاز به ایستادن در تمام طول روز دارد می تواند به پاهای شما فشار وارد کند. نه تنها بیشتر مستعد خستگی هستید، بلکه می تواند منجر به ایجاد رگ های واریسی نیز شود. در این مقاله به نکاتی برای جلوگیری از واریس در هنگام ایستادن در طول روز می پردازیم تا بتوانید در حین کار سالم و راحت بمانید.

 

وریدهای واریسی چیست و چرا باید از آن مراقبت کنیم؟

وریدهای واریسی رگهای بزرگ و پیچ خورده ای هستند که بیشتر در پاها دیده می شوند. آنها می‌توانند باعث درد، تورم و گرفتگی شوند که منجر به مشکلات شدیدتری مانند ایجاد لخته خون شوند. در حالی که هر کسی ممکن است به رگ‌های واریسی مبتلا شود، این رگ‌های واریسی در افرادی که مشاغلی دارند که نیاز به ایستادن طولانی مدت دارند، شایع‌تر است.

برای جلوگیری از ایجاد یا بدتر شدن رگ‌های واریسی می توانید چندین کار انجام دهید. به عنوان مثال، پوشیدن جوراب های فشاری می تواند به کاهش درد و تورم مرتبط با واریس کمک کند. استراحت و یا بالا بردن پاها نیز کمک خواهد کرد. همچنین اجتناب پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند فشار کمتری به عروق شما وارد می‌کند.

اگر از قبل عروق واریسی دارید، درمان‌هایی برای کمک به بهبود علائم در دسترس هستند. گزینه های درمانی عبارتند از:

 • اسکلروتراپی شامل تزریق یک محلول به داخل سیاهرگ برای فروپاشی آن است. (مطالعه بیشتر)
 • لیزر درمانی از گرما برای از بین بردن ورید استفاده می کند. (مطالعه بیشتر)
 • جراحی معمولا فقط برای موارد شدید توصیه می شود. (مطالعه بیشتر)

اگر شغلی دارید که نیاز به ایستادن طولانی مدت دارد، انجام اقداماتی برای جلوگیری از ابتلا به واریس برای سلامت کلی شما حیاتی است. شما می توانید با تغییرات ساده در سبک زندگی و درمان، از این عروق ناخوشایند و دردناک جلوگیری کنید.

 

علل وریدهای واریسی

علل زیادی برای ایجاد واریس وجود دارد، اما یکی از شایع ترین آنها ایستادن طولانی مدت است. این مشکل می تواند برای افرادی که مشاغلی دارند که نیاز به ایستادن تمام روز دارند، مانند صندوقدار یا پرستاران، مشکل ساز باشد. سایر علل واریس عبارتند از:

 • چاقی
 • بارداری
 • یائسگی
 • تغییرات هورمونی
 • شیوه زندگی کم تحرک
 • سابقه خانوادگی

 

خطرات سلامتی مرتبط با ایستادن در تمام روز

وقتی شغلی دارید که نیاز به ایستادن در تمام طول روز دارید، در معرض خطر ابتلا به واریس هستید. وریدهای واریسی وریدهای بزرگ شده ای هستند که در زیر پوست دیده می‌شوند. آنها معمولا آبی یا بنفش تیره هستند. وریدهای واریسی می توانند در هر جایی از بدن ایجاد شوند اما بیشتر در پاها دیده می شوند.

ایستادن تمام روز می‌تواند باعث تجمع خون در رگ‌های پاهای شما شود. این مورد می‌تواند باعث بزرگ شدن این عروق و پیچ خوردگی آنها شود. با گذشت زمان، عروق واریسی می توانند شدیدتر شوند و باعث درد، تورم و گرفتگی پا شوند. در صورت عدم درمان، واریس می تواند منجر به مشکلات سلامتی جدی مانند لخته شدن خون، زخم و مرگ سلولی شود.

 

روش‌های جلوگیری از ابتلا به عروق واریسی

هنگامی که شغلی دارید که نیاز به ایستادن در تمام طول روز دارید، می توانید چندین کار برای جلوگیری از ابتلا به واریس انجام دهید:

ابتدا از پوشیدن کفش مناسب مطمئن شوید. کفش‌هایی که پشتیبانی خوبی را ارائه می دهند و فشار غیر ضروری به پاهای شما وارد نمی‌کنند.

دوم، اغلب اوقات استراحت کنید و تا حد امکان پاهای خود را بالا بیاورید.

سوم، زمانی که برای مدت طولانی ایستاده اید، مطمئن شوید که وزن خود را مرتباً از یک پا به پای دیگر منتقل می‌کنید.

چهارم، به طور منظم ورزش کنید. این به بهبود گردش خون و سالم نگه داشتن عروق شما کمک می کند.

 

انجام ورزش برای جلوگیری از واریس پا

ورزش منظم به بهبود گردش خون کمک می کند و از واریس جلوگیری می‌کند. پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا همگی ورزش های خوبی برای پیشگیری از واریس هستند. به آرامی شروع کنید و به تدریج سطح فعالیت خود را به میزان قابل تحمل افزایش دهید.

اگر قبلاً رگ های واریسی دارید، برخی ورزش ها می توانند به بهبود علائم کمک کنند. این شامل:

 • بالا آوردن ساق پا – روی یک پله بایستید و پاشنه‌هایتان از لبه آویزان باشد، روی انگشتان پا بلند شوید و چند ثانیه به همان حالت نگه دارید
 • پمپ های مچ پا – روی یک صندلی بنشینید و پاهایتان را صاف روی زمین بگذارید، انگشتان پا را به طور مکرر به سمت بالا و سپس پایین بگیرید.
مقالات مرتبط

در صورتیکه مطلب فوق مورد رضایت شما بود، آن را به اشتراک بگذارید و در افزایش میزان آگاهی جامعه سهیم باشید: