آیا با از بین بردن عروق واریسی برای بدن مشکلی ایجاد می‌شود؟

آیا با از بین بردن عروق واریسی برای بدن مشکلی ایجاد می‌شود؟
یکی از نگرانی‌های بیماران مبتلا به عروق واریسی این است که در صورت از بین بردن عروق واریسی مشکلی برای بدن آنها ایجاد نشود اما بهتر است بدانید بودن این عروق بیمار می‌تواند سبب بروز مشکلات بیشتر برای شما شود. در نتیجه برداشتن این عروق نه تنها به شما آسیب نمی‌زند بلکه سبب بهتر شدن جریان خون در بدن خواهد شد.

آیا با از بین بردن عروق واریسی برای بدن مشکلی ایجاد می‌شود؟

اگر وریدهای واریسی در قسمت بالا و پایین پاهای شما ­باشند و پزشکتان تشخیص دهد که “تعداد زیادی” از رگ­های واریسی و رگ­های عنکبوتی باید برداشته ­شوند، ممکن است از ادامه درمان­تان مطمئن نباشید. آیا با از بین بردن عروق واریسی برای بدن مشکلی ایجاد می‌شود؟ آیا آ­­­ن­ها عملکردی را که بدن من به آن نیاز دارد، انجام نمی­دهند؟ آیا گردش خون من بدون آن­ها به­ درستی کار می­کند؟

بیایید به این سؤالات پاسخ دهیم و متوجه شویم که اگر رگ­های واریسی در پاها یا کشاله‌­ی ران خود دارید، چگونه می‌­توانید با درمان­ رو به جلو پیش بروید.

 

آشنایی با آناتومی عروق

در اینجا سه ​​نکته در مورد آناتومی ورید وجود دارد که باید آن­ها را بدانید تا بفهمید چه چیزی باعث واریس می­شود.

  • شریان­های سالم، خون حاوی اکسیژن را به اندام­‌های انتهایی بدن هدایت می­‌کنند، جریان خون در این عروق توسط ضربان قلب و با کمی کمک­ گرفتن از نیروی گرانش انجام می­‌شود.
  • وریدهای سالم، خون بدون اکسیژن را به قلب و ریه ها باز می­‌گردانند. آن­ها این کار را به­ کمک دریچه­‌های یک­‌طرفه که در امتداد داخلی رگ­ها قرار دارند، انجام می­‌دهند. دریچه‌ها با ضربان قلب باز می‌شوند و سپس بسته می‌شوند تا مانع حرگت خون به سمت عقب شوند. این دریچه­‌ها به غلبه بر جاذبه و حرکت خون کمک می‌­کنند.
  • وقتی دریچه‌ها از کار می‌افتند و به درستی بسته نمی‌شوند، ممکن است بخش‌هایی از وریدها در حرکت خون به سمت بالا ناتوان شوند و خون به عقب نشت کند. خون در قسمت بیمار ورید جمع می شود و باعث برآمدگی ورید، تورم، ضربان، درد، بی‌­قراری پاها در شب، خارش و غیره شود که این همان ورید واریسی است.

 

از بین بردن عروق واریسی

روش‌های مدرن امروزی برای از بین­ بردن رگ‌های واریسی به این صورت است که ورید آسیب‌دیده بسته می‌شود و پس از بهبودی توسط بدن دوباره جذب می‌شود. این کار را می‌­توان با روش­های مختلف انتخاب­ شده توسط پزشک فوق تخصص عروق انجام داد که بر اساس اندازه، محل و شدت واریسی­ بودن ورید صورت می­‌گیرد؛ اما در نهایت، هدف همه­‌ی آن­ها یک چیز است:

ورید بسته می‌­شود، جریان خون از طریق سایر رگ­های خونی تغییر مسیر می دهد، سپس ورید بسته ­شده مجدداً در بدن جذب می‌­شود.

 

در روش اسکلروتراپی و چسبِ VenaSeal ، یک محلول یا چسب منحصربه فرد به داخل ورید تزریق می‌شود و در نهایت عروق کاملا بسته خواهد شد. (اسکلروتراپی چیست؟)

در روشِ فرسایش لیزر درون­ وریدی یا فرسایش فرکانس رادیویی، ورید مورد نظر با استفاده از فرکانس رادیویی یا انرژی لیزر، بسته می‌شود. در هریک از این درمان‌ها، ورید غیرقابل استفاده شده و از حالت باز بودنش خارج می‌شود؛ اما سیستم گردش خون شما، رگ‌های بیمار را از ­دست نخواهد داد. در واقع این عروق دیگر کارایی نخواهند داشت و شما به آن­ ها نیاز ندارید.

 

مطالعه بیشتر:

 

هنگامی­ که سیاهرگ مزاحم برداشته­ می­‌شود، خون به طور خودکار به مسیرهای دیگر تغییر مسیر خواهد داد، نگران نباشید شما همیشه عروق دیگری برای انجام این کار خواهید داشت، در واقع، با برداشتن رگ­های مشکل­‌دار، وضعیت گردش خون بهبود می‌­یابد.

علاوه بر بهبود گردش خون، از بین بردن عروق واریسی مزایای دیگری نیز دارد. درد، ضربان، بی‌­قراری پاها، گرفتگی، خارش و احساس سوزش همگی از علائم واریس هستند که هریک از آن­ها به­ دلیل ساکن­ بودن خون در بخشی از ورید ایجاد می‌­شود.

تجمع خون و فشار در ورید می­تواند التهاب را افزایش داده و منجر به این علائم شود؛ بنابراین، وقتی ورید بیمار خارج می‌شود و خون از طریق سیاهرگ‌های دیگر تغییر مسیر می‌دهد، فشار در ورید بیمار افزایش نخواهد یافت که موجب تسکین این علائم خواهدشد.

وریدهای درمان­ نشده می­‌توانند به­ مرور زمان بدتر شوند. درمان ­نشدن به این معنی است که درد و علائم ادامه می‌یابد. رگ‌های واریسی به خودی خود بهبود نمی‌یابند، و اگرچه ادعاهای زیادی برای درمان‌های خانگی در سایت­های آنلاین مختلف وجود دارد، هیچ مدرکی مبنی بر رفع مشکل رگ‌های بیمار توسط این روش­ها در دسترس نیست. برای بسیاری از افرادی که مستعد ابتلا به رگ­های واریسی هستند، ممکن است بیماری­شان تبدیل به بیماری وریدی مزمن شود.

بیماری مزمن وریدی با علائم دردناک اضافی و خطرات بیشتری مانند تورم بیشتر در پاها، تغییر رنگ، ضخیم شدن پوست اطراف مچ پا، اگزمای وریدی و شکسته­ شدن پوست به طوری که زخم ایجاد می‌کند، همراه باشد. همچنین خطر التهاب بیشتر، عفونت و لخته شدن خون نیز وجود دارد.

دلایل زیادی برای رفع و حذف رگ­های واریسی شما وجود دارد. وقتی عملکرد آن‌ها را به درستی درک کنیم،  می‌توان دید که چگونه رگ‌های واریسی کار خود را انجام نمی‌دهند و چگونه درمان این رگ‌های ناکارآمد شما را تسکین خواهدداد.

 

مقالات مرتبط

در صورتیکه مطلب فوق مورد رضایت شما بود، آن را به اشتراک بگذارید و در افزایش میزان آگاهی جامعه سهیم باشید: