ترومبوز ورید عمقی (DVT) چیست؟

ترومبوز ورید عمقی (DVT) چیست؟
یکی از خطرات عمده در بیماران مبتلا به واریس عروق ایجاد لخته‌ی خون در وریدهاست. لخته‌ی خون می‌تواند به سمت قلب یا ریه حرکت کند و باعث بروز مشکلات بزرگتری شود. یکی از موقعیت‌هایی که می‌تواند سبب بروز این عارضه شود سفر طولانی با هواپیما است.

یکی از مشکلات ناشی از عدم درمان به موقع عروق واریسی ایجاد لخته در عروق است. یکی از بیماری‌هایی که می‌تواند در این مواقع بروز کند ترومبوز ورید عمقی یا همان DVT است. در این مقاله به تمام سوالات رایج در مورد این بیماری و مخصوصا این سوال که ترومبوز ورید عمقی (DVT) چیست؟ پاسخ خواهیم داد.

ما معمولاً به تمام جزئیات مربوط به رزرو مکان­های مختلف برای تعطیلات و ماجراجویی‌های­مان دقت زیادی می‌کنیم، اما آیا در طول پرواز به سلامت رگ‌هایتان فکر کرده‌اید؟

ما این پرسش و پاسخ را درمورد ترومبوز ورید عمقی و کارهایی که می‌توانید برای جلوگیری از DVT در سفرهای طولانی انجام دهید، گردآوری کرده‌ایم. با ما همراه باشید:

 

ترومبوز ورید عمقی (DVT) چیست؟

DVT زمانی رخ می­دهد که یک ترومبوز یا لخته­‌ی خون در وریدهای عمقی پا ایجاد می‌­شود.

DVT می‌­­تواند در بازوها، لگن یا شکم رخ دهد. اگر لخته‌­ی خون ایجاد شود، ممکن است درد مزمن، تورم و تغییرات پوستی در اندام آسیب ­دیده ایجاد گردد. وجود ترومبوز ورید عمقی در ران، خطر آمبولی ریه را به­ همراه دارد؛ درواقع، لخته‌ی خون از جای خود خارج شده و راه خود را به شریان­‌های ریوی پیدا می­‌کند. آمبولی ریه می­‌تواند تهدیدکننده­‌ی زندگی باشد؛ بنابراین مهم است که DVT را جدی بگیرید و اقدامات احتیاطی مرتبط با آن را انجام دهید.

 

عوامل خطر مربوط به DVT چیست؟

برای ایجاد DVT باید چندین عامل خطر وجود داشته ­باشند. این عوامل خطر شامل کاهش تحرک، سفرهای طولانی مدت، صدمات جسمی، چاقی، بارداری، داروهای ضد بارداری خوراکی، درمان جایگزینی هورمونی، سرطان، بیماری و مصرف سیگار می­باشد.

 

یک پرواز طولانی ­مدت چقدر است؟

هر پروازی که بیش از پنج ساعت باشد، جز دسته پرواز‌های طولانی مدت قرار می‌گیرد. به یاد داشته باشید سفر طولانی با ماشین، اتوبوس یا قطار نیز می­تواند خطر DVT را افزایش دهد.

 

چه چیزی سفرهای هوایی طولانی­ مدت را به یک عامل خطر تبدیل می­کند؟

وقتی راه می‌­رویم، ماهیچه­‌های ساق پا منقبض می­‌شوند که به ­این ­ترتیب سبب حرکت خون به سمت قلب و ریه‌­ها می‌شود. وقتی برای مدت طولانی بی‌­حرکت می‌­نشینیم (مثلاً در یک پرواز طولانی)، جریان خون کند شده و احتمال لخته ­شدن خون بیشتر می­شود.

کالج فلبولوژی استرالیا بیان کرده ­است که “سطح اکسیژن و رطوبت پایین در کابین هواپیما ممکن است خطر لخته ­شدن خون در ساق پا را افزایش دهد”.

 

مسافران برای جلوگیری از DVT در یک پرواز طولانی چه­ کاری می­‌توانند انجام دهند؟

  • هنگامی که روی صندلی هستید، موقعیت بدنتان را گاه­ به ­گاه تغییر دهید.
  • در هواپیما لباس­های راحت و گشاد بپوشید.
  •  از نوشیدن الکل در پروازها خودداری کنید. درعوض، مقدار زیادی آب یا آب­میوه بنوشید.
  • درهر یک­ساعت، چند دقیقه را به حرکات کششی/ورزشی اختصاص دهید تا خون در پاهای شما حرکت کرده و جریان پیدا کند.
  • در صورت امکان، چند بار در راهروی هواپیما راه بروید.
  • جوراب­های فشاری بپوشید.

 

با پزشک خود مشورت کنید

اگر فکر می­کنید ممکن است در معرض برخی از عوامل خطر DVT باشید، قبل از برنامه­‌ریزی برای یک پرواز طولانی، با پزشک خود مشورت کنید.

 

مقالات مرتبط

در صورتیکه مطلب فوق مورد رضایت شما بود، آن را به اشتراک بگذارید و در افزایش میزان آگاهی جامعه سهیم باشید: