بهترین روش درمان واریس چیست؟

بهترین روش درمان واریس چیست؟
اگر مشکل واریس دارید قطعا برای شما مهم است که بهترین روش درمان واریس چیست؟ روش‌های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد که تمام آنها کم تهاجمی بوده و نیاز به بستری در بیمارستان ندارد. لز جمله این روش‌ها می‌توان به اسکلروتراپی، لیزر و رادیوفرکانسی اشاره کرد.

بهترین روش درمان واریس چیست؟

برای مدت­‌های طولانی، تنها یک راه برای درمان واریس وجود داشت که شامل جراحی برای برداشتن بخش آسیب­ دیده‌­ی ورید و بستن انتهای آن بود؛ اما این روش نقطه­ ضعف­‌هایی داشت از جمله:

  1. بستری­شدن به ­مدت یک شب در بیمارستان
  2. عوارض احتمالی ناشی از بیهوشی عمومی
  3. عوارض ناشی از جراحی تهاجمی
  4. جای زخم روی پاها و میزان بالای عود مجدد واریس

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، گزینه­‌های دیگری وجود دارد که غیرتهاجمی بوده و نیاز به بستری هم ندارد. نوع مشکل وریدی شما، تعیین ­کننده­‌ی روش جراحی­ست.

بیایید به بهترین روش درمان واریس چیست؟ در سال 2022 نگاه کنیم.

 

اسکلروتراپی

این روش شامل تزریق یک محلول مخصوص به ورید آسیب­ دیده است که منجر به یک واکنش بیوشیمیایی در امتداد دیواره­‌ی سیاهرگ می­‌شود. نتیجه­‌ی این واکنش این است که ورید فوراً فرو ریخته و سفت می­شود که به اسکلروزیس معروف است. کلمه اسکلروتراپی از همین نام گرفته شده­ است.

 

اسکلروتراپی هدایت شده با اولتراسوند (UGS)

مانند اسکلروتراپی عادی، نسخه­‌ی هدایت‌­شده با اولتراسوند نیز شامل تزریق یک محلول اسکلروزانت به ورید بیمار است. با این حال، در این روش از سونوگرافی برای قراردادن سوزن تزریق در ورید آسیب­ دیده در محلِ دقیقِ آن استفاده می­شود و محلول را دقیقاً در جایی که باید برود، قرار می­دهد.

اسکلروتراپی هدایت‌­شده با اولتراسوند، موفقیت و ایمنی اسکلروتراپی را افزایش داده و به ارائه­‌ی استاندارد جدید و بالاتری از درمان واریس کمک ویژه‌­ای کرده ­است. (مطالعه‌ی بیشتر)

 

ابلیشن لیزر درون وریدی (EVLA)

EVLA یک جایگزین عالی برای برداشتن ورید جراحی تهاجمی به روش سنتی است. این روش عموما برای درمان وریدهای صافن بزرگ و داخلی (وریدهای صافن بزرگ و کوچک) استفاده می‌شود.

EVLA یک روش ساده است که تحت بی­حسی موضعی انجام می­‌شود و از اولتراسوند برای قراردادن فیبر لیزر در داخل وریدِ بیمار استفاده می‌­کند. هنگامی که فیبر لیزر فعال می­شود، به دیواره­‌ی داخلی ورید آسیب می­‌رساند و باعث می­شود که روی خود فروریخته و بسته شود. برخلاف روشِ برداشتن ورید، روشِ EVLA جای زخم بر جای نمی­گذارد. (مطالعه‌ی بیشتر)

 

فرسایش با فرکانس رادیویی (RFA)

فرسایش با فرکانس رادیویی بسیار شبیه به EVLA است و شامل گرم ­کردن وریدهای صافن از داخل است. این روش تحت بی­حسی موضعی و بدون ایجاد جای زخم انجام می‌­شود. به­ طور کلی، بیماران با RFA نسبت به EVLA ناراحتی کمتری خواهند داشت؛ زیرا در این روش، ورید با استفاده از امواج الکترومغناطیسی به­ جای استفاده از انرژی لیزر به آرامی گرم می­شود. (مطالعه‌ی بیشتر)

 

چسب پزشکی VenaSeal

آخرین انقلاب در درمان وریدها، چسب پزشکی­ست.

این روش، به گرما یا واکنش­های بیوشیمیایی درون رگ متکی نیست. در عوض، به­ سرعت ورید را به خودش می‌چسباند و آن را کاملاً می‌بندد و به­ این­ ترتیب، فرآیند سخت ­شدن دائمی را در طول ورید تحریک می‌کند.

باتوجه به تجربه ما، چسب VenaSeal را می­توان کم­ تهاجمی­‌ترین و کم­ آسیب­‌ترین فناوری عصر جدید دانست.

طبق دستورالعمل NICE، بیمارانی که رفلاکس در ورید صافن بزرگ دارند، باید از ابلیشن لیزر درون­‌وریدی یا فرسایش رادیوفرکانسی استفاده­ کنند. با این­که این وریدها را می­توان با اسکلروتراپی هدایت ­شده با اولتراسوند درمان کرد، اما در اکثر موارد، ابلیشن درون­‌وریدی نتیجه طولانی­ مدت بهتر و قطعی ­تری دارد.

 

درمان طبیعی واریس

اگر به­ صورت آنلاین در مورد رگ­های واریسی تحقیق کنید، لوسیون­ها، مکمل‌­ها و داروهای طبیعی زیادی را خواهید یافت که ادعا می­کنند رگ­های واریسی و رگ­های عنکبوتی را درمان می‌­کنند. بنابراین، آیا ما آن­ها را به عنوان بهترین درمان در سال 2021 پیشنهاد خواهیم کرد؟ خیر. زیرا آن­ها به درمان شما جواب نمی­دهند.

بیشتر ادعاها در مورد مکمل­‌های غذایی­ است که به تسکین علائم رگ­های واریسی کمک می­کنند. فلاونوئیدها (عصاره­‌های غذایی) مانند عصاره­‌ی دانه­‌ی انگور، عصاره‌­ی شاه­‌بلوط، گل همیشه بهار و ….  از معروف‌­­ترین این موارد هستند. با این­ حال، بررسی سیستماتیک مطالعات نشان داده که اثربخشی این مکمل‌ها بر علائم رگ‌های واریسی کم بوده یا در کل بی‌اثر است و مطمئناً آن­ها درمان دائمی برای رگ‌های واریسی نیستند.

 

رگ هایت را درمان کن!

در کلینیک فوق تخصصی درمان واریس، با معاینه­‌ی کامل و تصویربرداریِ اولتراسوند از شاخه‌های مختلف ورید، وریدهای آسیب­ دیده بررسی می‌­شود. پزشکان فوق‌تخصص ما بر اساس قطر، محل و شدت رگ‌های واریسی یا رگ‌های عنکبوتی، روش درمانی مناسب را برای شما انتخاب می‌کنند.

رگ­های واریسی به خودی ِخود بهبود نمی‌­یابند و نیاز به مداخله‌ی پزشکی دارند. اگر آنها درمان نشوند، می­‌توانند بدتر شده و منجر به علائم دردناک­‌تر و بیشتری بشوند. بیماری شدید سیاهرگی می‌­تواند منجر به عوارضی مانند لخته­‌شدن خون، تورم، شکستن سد پوستی و ایجاد زخم­های باز و عفونت شود.

 

نکات کلیدی

  • بهترین درمان­ها برای واریس در سال 2022 شامل اسکلروتراپی، اسکلروتراپی هدایت­‌شده با اولتراسوند، فرسایش لیزر درون­‌وریدی، فرسایش رادیوفرکانسی و چسب پزشکی VenaSeal است.
  • تاثیر داروهای طبیعی و مکمل‌­ها برای تسکین یا التیام موثر رگ­های واریسی یا رگ­های عنکبوتی ثابت نشده ­است.
  • وریدهای واریسی باید با مداخله­‌ی پزشکی درمان شوند؛ زیرا به خودی خود بهبود نمی‌­یابند.
  • ارزیابی دقیق مشکل وریدی، معاینه اولتراسوند و گفت­وگو با متخصص عروق، بهترین راه برای تعیین این­که کدام درمان مناسبِ شماست، می­باشد.

مقالات مرتبط

در صورتیکه مطلب فوق مورد رضایت شما بود، آن را به اشتراک بگذارید و در افزایش میزان آگاهی جامعه سهیم باشید: