آیا واریس خطرناک است؟

آیا واریس خطرناک است؟
وریدهای واریسی، وریدهای پا هستند که به­ درستی عمل نمی­‌کنند. این وریدها در هدف اصلیِ خود شکست می­خورند اما آیا آیا واریس خطرناک است؟ بله این بیماری زمانی که درمان نشود می‌تواند سبب بروز خطراتی برای سلامتی افراد شود. راه‌های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد که نیازی به بستری در بیمارستان هم ندارد.

آیا واریس خطرناک است؟

اغلب ­اوقات رگ­های واریسی به عنوان یک مشکل زیبایی شناخته می‌­شوند. این رگ‌های آبی­ رنگ که از سطح پوست بیرون زده‌اند، باعث می‌شوند که برخی از افراد از پوشیدن شلوارک یا لباس­های کوتاه اجتناب کنند. اما آیا واریس خطرناک است؟

بسیاری از افراد فکر می‌­کنند که ابتلای به واریس، فقط یک مشکل زیبایی و مرتبط با ظاهر است؛ اما شاید این افراد علائم دردناکِ این رگ­های برجسته را تجربه نکرده ­باشند. رگ­های واریسی می‌­تواند یک وضعیت پیش­رونده باشد که با گذشت زمان شدت و وخامت آن افزایش می‌­یابد.

درست است که عروق واریسی می‌تواند روی عزت­ نفس تاثیر گذاشته و باعث ازدست ­دادن اعتماد به ­نفس شود که همین مسئله دلیل کافی برای درمانِ آن‌ها است؛ اما این رگ­ها معمولاً علائم دردناکی ایجاد می‌کنند که می‌تواند ناتوان‌کننده و حتی مختل­ کننده­‌ی فعالیت­‌های روزانه افراد باشد.

واریس یک نگرانی واقعی برای سلامتی است.

 

ورید واریسی چیست؟

وریدهای واریسی، وریدهای پا هستند که به­ درستی عمل نمی­‌کنند. این وریدها در هدف اصلیِ خود شکست می­خورند که این هدف، بازگرداندن خون از اندام­های انتهایی به قلب و ریه‌­هاست.

دریچه­‌های یک­طرفه دیواره‌­های داخلی وریدهای ما را می­پوشانند که باعث می­شود خون فقط در یک جهت جریان یابد. با این­ حال، به ­دلیل عواملی مانند ژنتیک، نوسانات هورمونی، ایستادنِ طولانی ­مدت و غیره، دریچه­‌های یک­طرفه از کار می‌­افتند و به خون اجازه می­‌دهند تا در جهتِ عقب نشت کرده و به­ طور موثر به جلو هدایت نشود (ریفلاکس وریدی).

حوضچه‌های خون در قطر ورید ایجاد می‌شوند و این فشار، باعث می‌شود سیاهرگ‌های برآمده را روی سطح پوستتان مشاهده کنید. درحالی­که وریدهای ناکارآمد اغلب در پاها یافت می‌­شوند، معمولاً در ناحیه لگن نیز دیده می‌شوند.

 

علل واریس

علت قطعی ایجاد وریدهای واریسی مشخص نیست اما سابقه­‌ی خانوادگی و وراثتِ این بیماری، یک عامل قوی برای ابتلای به این بیماری­ است. 30 درصد از زنان و مردان به واریس مبتلا هستند. زنان ممکن است زودتر از مردان مبتلا به این رگ­های واریسی شوند؛ چرا که با نوسانات هورمونی، مانند دوران بلوغ، بارداری، یائسگی و استفاده از قرص‌های ضدبارداری روبرو هستند.

 

عواقب سلامتی عدم درمان واریس چیست؟

به محض این­که متوجه شدید که واریس دارید، باید به فوق تخصص عروق مراجعه کنید. با گذشت زمان، وریدهای واریسی ممکن است بدتر شده و عوارض جدی مانند تغییرات شدید پوست (پیگمانتاسیون، اگزما، و لیپودرماتواسکلروز) یا زخم‌های باز (زخم وریدی) را ایجاد کنند.

برخی از این عوارض می­توانند باعث آسیب دائمی به ساق پا و مچ پا شوند و درصورت وخامت، درمان آن­ها دشوار خواهدبود. وریدهای واریسی ریسک ایجاد لخته­‌ی خون را افزایش می­‌دهند که یک بیماری بسیار جدی است.

در این­جا، علائم و عوارض وریدهای واریسی با پیشرفت آن­ها آورده­ شده ­است:

  • تورم یا پف پا
  • اگزمای وریدی (درماتیت وریدی، درماتیت استاز)
  • تغییر رنگ پوست (هیپرپیگمانتاسیون)
  • ضخیم شدن پوست ساق پا یا مچ پا (لیپودرماتواسکلروز)
  • تجزیه­‌ی موضعی یا گسترده پوست به دلیلِ ایجاد زخم­‌های باز، اغلب در اطراف ناحیه­‌ی مچ پا (زخم وریدی یا زخم ساق پا)

 

لیپودرماتواسکلروز، که در آن پوست ضخیم می­‌شود، می‌­تواند بر سلامت ساق پا تأثیر بگذارد و منجر به عوارضی مانند التهاب شدید (فلبیت) و عفونت (سلولیت) شود. هنگامی­که بدن تجمع خون در ورید را با خون­ریزی اشتباه می­گیرد، لخته‌­های خون تشکیل می­شوند (ترومبوفلبیت).

بدن سلول­های ایمنی را برای جلوگیری از خونریزی، به محل میفرستد که لخته را ایجاد می­‌کنند. این موضوع جریان خون را مسدود می‌کند و اگرمنجر به پاره شدن رگ بشود، بسته به این­که ورید عمقی باشد یا ورید سطحی می‌تواند تهدیدکننده‌­ی زندگیِ فرد باشد.

این علائم اغلب در افراد مسن که برای مدت طولانی واریس داشته‌­اند و آن را درمان نکرده‌­اند، مشاهده می‌­شود؛ اما افراد 30، 40 و 50 ساله نیز می‌­توانند برخی از این علائم واریس شدید، همراه با ضربان، تورم و احساس سنگینی دردناک را تجربه کنند که خواب آرام شبانه را مختل می­کند.

 

درمان واریس

درمان­های امروزی برای واریس، نیازی به بستری طولانی­ مدت در بیمارستان ندارند. بیشتر رگ­های واریسی را می­‌توان به صورت سرپایی درمان کرد. روش­های موجود برای واریس عبارتند از:

 

VenaSeal

این روش مستلزم استفاده از یک چسب مخصوص برای درمان وریدهای بیمار با بستنِ ورید آسیب­ دیده است. چسب VenaSeal یک چسب پزشکی است که رگ‌های صافن در ران را می‌بندد. این­کار، باعث سفت­ شدن ورید شده که این ورید درنهایت جذب بدن می­شود.

 

ابلیشن با لیزر درون وریدی

در این روش، فیبر لیزری از طریق یک برش کوچک به داخل ورید آسیب­ دیده وارد می­‌شود. سپس فیبر به آرامی به عقب کشیده می‌­شود. دیواره­‌ی ورید با کمی احساس ناراحتی از سمت فرد، فرو می­ریزد. این روش یکی از پرکاربردترین روش‌های درمانی ما است و جایگزین جراحی رگ‌های واریسی استریپینگ که یک روش رایج و تهاجمی در گذشته بوده است، می­باشد. (مطالعه‌ی بیشتر)

 

اسکلروتراپی هدایت ­شده با اولتراسوند

در این درمان، یک معاینه اولتراسوند بر روی پای آسیب‌دیده انجام می‌شود تا رگ‌های مشکل‌­دار را مشخص کند که شامل وریدهای بیمار است که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. محلول اسکلروزانت به داخل سیاهرگ­­های مشکل دار تزریق شده که باعث می­شود دیواره­ی سیاهرگ فرو بریزد، التیام یابد و درنهایت جذب بدن شود. (مطالعه‌ی بیشتر)

وریدهای واریسی فراتر از یک مشکل زیبایی هستند. درواقع، آن­ها نشانه­‌ای از نیاز به درمان برای جلوگیری از پیشرفتِ علائم دردناک هستند. متخصص عروق شما ممکن است از یک یا چند روش درمانی برای درمان عروق واریسی شما استفاده کند. متخصص شما، بر اساس قطر و محل رگ­های خونی و شدت بیماریتان تصمیم می­گیرد که از کدام­یک از روش­های ذکر شده، استفاده کند.

 

نکات کلیدی

  • وریدهای واریسی عروقی هستند که به­ درستی کار نمی­‌کنند (آن­ها به طور موثر خون را به قلب باز نمی­گردانند).
  • وریدهای واریسیِ درمان­ نشده، ممکن است به بیماری وریدی مزمن تبدیل شوند که علائم آن شامل تورم، اگزمای وریدی، هایپرپیگمانتاسیون، ضخیم­ شدن پوست، زخم­های باز، التهاب شدید، سلولیت و لخته­ شدن خون است.
  • درمان­های حالِ حاضر، شامل چسب وریدی VenaSeal، فرسایش لیزر درون­ وریدی، و اسکلروتراپی با هدایت اولتراسوند است.

 

مقالات مرتبط

در صورتیکه مطلب فوق مورد رضایت شما بود، آن را به اشتراک بگذارید و در افزایش میزان آگاهی جامعه سهیم باشید: