چگونه از واریس پیشگیری کنیم؟

چگونه از واریس پیشگیری کنیم؟
رگ­های واریسی و رگ­های عنکبوتی می­توانند دردناک باشند، عوارض مختلفی را ایجاد کنند و حتی ممکن است به اعتماد­ به ­نفس شما ضربه بزنند. پیشگیری بهتر از درمان است! همه­‌ی ما دوست داریم تاجای ممکن از درمان پزشکی اجتناب کنیم. بنابراین چگونه از واریس پیشگیری کنیم؟

چگونه از واریس پیشگیری کنیم؟

رگ­های واریسی و رگ­های عنکبوتی می­توانند دردناک باشند، عوارض مختلفی را ایجاد کنند و حتی ممکن است به اعتماد­ به ­نفس شما ضربه بزنند. پیشگیری بهتر از درمان است! همه­‌ی ما دوست داریم تاجای ممکن از درمان پزشکی اجتناب کنیم. بنابراین چگونه از واریس پیشگیری کنیم؟

یکی از علل ایجاد ورید غیرطبیعی، سابقه­‌ی خانوادگی است. اگر یکی از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگتان، رگ­‌های واریسی یا بیماری وریدی داشته باشد، به احتمال زیاد شما نیز صرف­ نظر از جنسیتتان به آن­ مبتلا خواهید شد.

یکی دیگر از عوامل خطر، نوسانات هورمونی است؛ مانند دوران نوجوانی، بارداری، یائسگی و غیره. این­ها برخی از دلایل کلیدی ایجاد رگ­‌های واریسی هستند. این رگ‌­های واریسی می­‌توانند با بی حرکت ماندنِ طولانی ­مدت، ایستادن، نشستن یا در رختخواب ماندن برای زمان طولانی، تشدید شوند.

 

چه اتفاقی در داخل عروق رخ می‌دهد؟

هنگامی ­که رگ واریسی ایجاد می‌­شود، عملکرد صحیح ورید مختل می­گردد. به طور معمول، سیاهرگ‌ها خون را به قلب باز می‌گردانند و دریچه‌های یک طرفه در تمام طول دیواره‌های داخلی وجود دارند. این مسئله کمک می‌کند تا خون به سمت جلو حرکت کند و از حرکت آن به سمت عقب جلوگیری می‌­کند. هنگامی­که دریچه‌­ها از کار می­‌افتند، خون به عقب نشت می­کند و جمع می­شود و فشار بیشتری بر دریچه‌­های اطراف وارد می­کند تا آن­ها نیز از کار بیفتند؛ به این حالت ناتوانی وریدی می گویند.

این دریچه­‌ها به خودیِ خود بهبود پیدا نمی‌کنند و نیاز به یک مداخله‌­ی پزشکی مانند اسکلروتراپی یا درمان­های دیگر برای برداشتن ورید آسیب­ دیده و تنظیم گردش خون دارند.

 

آیا می توانیم از وقوع واریس پیشگیری کنیم؟

برخی عوامل وجود دارند که ما به عنوان انسان، بر روی آن­ها کنترل داریم و مسلماً برخی دیگر هستند که هیچ­گونه کنترلی برروی آن­ها نداریم. علل مشکلات وریدی تا حد زیادی در دسته “خارج از کنترل ما” قرار می­گیرند. ما نمی‌‌توانیم ژنتیک، نوسانات هورمونی و… خود را که بزرگ­ترین بخش آسیب­ پذیر در برابر رگ­های واریسی و عروق عنکبوتی هستند، تحت تاثیر قرار دهیم؛ با این حال، نوعی سبک زندگی وجود دارد که می­‌تواند شدت و وقوع برخی علائم را کاهش دهد. مهم است بدانید که این موضوع آسیب واردشده را برطرف نمی‌­کند و اگر نارسایی وریدی از قبل وجود داشته­ باشد، روند رو به زوال ورید قابل متوقف­ کردن نخواهد بود.

البته، این اقدامات می­تواند فشار روی رگ­ها را کاهش دهد، درد را تسکین دهد یا از رگ­ها حمایت کند.

 

برای جلوگیری از واریس چه اقداماتی می‌توانیم انجام دهیم؟

 

1. پوشیدنِ جوراب واریس

جوراب‌های واریس فقط برای سفر با هواپیما نیستند، بلکه می‌توانند از رگ‌ها در مواقعی که باید برای مدت طولانی بنشینید یا بایستید، حمایت کنند. فشار وارده از سمت جوراب، به جلوگیری از بزرگ­ شدن سیاهرگ‌ها هنگام تجمع خون کمک می­کند. این روش وریدها را اصلاح نمی‌کند، اما فشرده‌سازی می‌تواند درد و تورم رگ‌های موجود را کاهش دهد.

 

2. پاهایتان را بالاتر از بدن خود قرار دهید.

در این­جا راه دیگری برای جریان خون وجود دارد – پاهای خود را بالا بگذارید. بالا بردن پاها به گردش خون اجازه می­دهد تا مبارزه با جاذبه را متوقف کند، بنابراین مسیر آسان­تری برای بازگشت به قلب خواهد داشت. اگر درد یا تورم دارید این کار عالی است؛ زیرا به خون تجمع یافته در رگهای واریسی اجازه می­‌دهد به حرکت خود ادامه دهند و مایعات لنفاوی نیز تخلیه شوند.

 

3. تحرک داشته­ باشید.

اگر شغلی دارید که باید برای مدت طولانی بایستید یا بنشینید، بلند شوید و تا جایی­که می­توانید، راه بروید. ماهیچه‌های پا برای بازگرداندن خون به قلب نقش ایفا می­کنند. هنگامی­که ماهیچه­‌ها منقبض می‌­شوند، خون در امتداد سیاهرگ­‌های پا فشرده می‌­شود.  باز هم، دریچه‌­های یک­طرفه به ادامه­‌ی حرکت گردش ­خون به جلو کمک می­کنند

 

4. کاهش وزن

با کاهش وزن فشار از روی رگ­ها برداشته­ می­‌شود و به این­ ترتیب، روشی کمک­ کننده خواهد بود.

 

نکات کلیدی

  • علل واریس تا حد زیادی ارثی بوده یا مربوط به نوسانات هورمونی (بارداری و غیره) است که از بروز آن­ها نم‌ی­توان جلوگیری کرد.
  • می‌­توانید میزان آسیب­ پذیری خود در برابر عروق واریسی را با تحرک ­داشتن، جلوگیری از نشستن یا ایستادن طولانی مدت، بالا بردن پاها، پوشیدن جوراب­های فشاری و غیره کاهش دهید، اما هیچ تضمینی برای عدم ابتلای به واریس وجود ندارد.

 

طیف وسیعی از درمان­های واریس در کلینیک ما دردسترس است؛ از جمله اسکلروتراپی، اسکلروتراپی هدایت ­شده با اولتراسوند، فرسایش لیزر درون­وریدی (EVLA)، فرسایش با فرکانس رادیویی و غیره.

مقالات مرتبط

در صورتیکه مطلب فوق مورد رضایت شما بود، آن را به اشتراک بگذارید و در افزایش میزان آگاهی جامعه سهیم باشید: