وریدهای واریسی پشت زانو

وریدهای واریسی پشت زانو
وریدهای واریسی پشت زانو یکی از شایعترین انواع واریس است که می‌توان با انواع روش‌های غیرتهاجمی آن را درمان کرد. برای درمان این نوع مشکل بسته به اندازه ورید می‌توان از روش اسکلروتراپی، لیزر و فیبر حرارتی استفاده کرد.

وریدهای واریسی پشت زانو

عروق واریسی اغلب در پشت زانو و قسمت بیرونی ران ظاهر می‌­شوند. وریدهای واریسی پشت زانو شایع­‌ترین دلیل مراجعه افراد به کلینیک فوق تخصصی عروق است و زنان و مردان را در هرسنی تحت تأثیر خود قرار می­‌دهد.

بیشترِ این عروق زیر پوست قرار دارند و به رنگ بنفش یا آبی هستند که با نامِ وریدهای زیر پوستی شناخته می­شوند. این رگ‌های بنفش یا آبی زیرپوستی در اطراف پخش شده و با وریدهای طبیعی ارتباط برقرار می‌کنند.

 

درمان به روش قدیمی و سنتی

پرکاربردترین درمان سنتی برای این رگ­ها، پوشیدن جوراب­‌های فشاری یا همان جوراب واریس است. وریدهای زیرپوستی با گذشت زمان گسترش می‌یابند و خون شروع به تجمع کرده و نهایتا به وریدهای دیگر پخش می‌شود. به همین دلیل، جوراب­‌های فشاری می‌­توانند برطرف­ کننده­‌ی این مشکل باشند (اگرچه به طور دائمی آن را برطرف نمی­کنند).

هنگامی ­که پا توسط یک جوراب فشاری فشرده می‌­شود، دیواره­‌های ورید نمی­‌توانند به اندازه­­‌ی کافی خم شوند تا قطرشان بزرگ شود. این فشرده ­سازی به عروق داخلی پا کمک می­‌کند تا خون را در امتداد قسمتِ ناتوان ورید فشار دهد؛ در نهایت خون به سمت قلب حرکت خواهد کرد.

با این حال، می‌­توانید ببینید که این روش نقص دارد و یک اصلاح دائمی نیست. به محض برداشتن جوراب­های فشاری، تجمع خون دوباره آغاز می­‌شود؛ اما برای حمایت موقت و رهایی از رگ­های واریسی، جوراب­های فشاری را درنظر داشته باشید.

 

درمان وریدهای واریسی پشت زانو

سیستم زیر جلدی ورید جانبی ران، عمدتاً با اسکلروتراپیِ دید مستقیم درمان می­شود. با این حال، زمانی­ که سیاهرگ‌ها بزرگ‌تر و برجسته‌تر هستند و در عمق بیشتری از پوست قرار دارند، استفاده از اسکلروتراپی با هدایت اولتراسوند ضروری خواهدبود.

 

اگر این مشکل را به درستی درمان نکنم چه می­شود؟

مهم­ترین عارضه­‌ی جانبی درمان نادرست این مشکل، وضعیتی است که به آن تشک تلانژکتاتیک گفته می­شود. ظاهرِ آن بیشتر مانند خوشه‌­های ورید عنکبوتی است که به­ دلیل نشت رگ­‌های تغذیه­ کننده‌­ی زیرین به سطح است. اطمینان حاصل کنید که یک متخصص عروق با تجربه شما را ارزیابی کرده و مورد درمان قرار ­دهد.

 

اگر رگ­های بزرگتری وجود داشته­ باشد که این ناحیه را تغذیه می­کنند چه باید کرد؟

توجه به این نکته ضروری است که ممکن است مشکل به­ صورت موضعی نباشد. ورید تغذیه‌ کننده‌ی اصلی ممکن است بالاتر از ران یا حتی از کشاله­‌ی ران شروع شود؛ بنابراین، توصیه می­‌شود پا را با سونوگرافی دوبلکس بررسی کنید و هر منبع دیگری را رد کنید؛ در غیر این‌­صورت، رگ­های واریسیِ بیشتری از همان منبع ظاهر خواهند شد.

متخصص عروق به­ کمک سونوگرافی عروق می‌­تواند امکان این کار را برای شما انجام دهد. درمان‌های مدرن برای رگ‌های واریسی کم ­تهاجمی هستند و به بیماران این امکان را می‌دهد که بدونِ نیاز به بستری و با کم­ترین مراقبت‌های بعد از جراحی، به روز خود ادامه دهند.

درمان‌هایی که ورید واریسی را تحریک یا آسیب می‌رسانند تا بهبود وضعیت حاصل شود، از مکانیسم‌های مختلفی پیروی می­کنند عبارت هستند از:

  1. تزریق اسکلروزانت (اسکلروتراپی)
  2. فعال­ کردن فیبر لیزر در داخل بخش آسیب‌دیده ورید (ابلیشن با لیزر درون وریدی)
  3. فعال­ کردن فیبر حرارتی (ابلیشن با فرکانس رادیویی)

وریدهای واریسی می­‌توانند در اندازه­‌های مختلفی باشند. برای وریدهایی با قطر بزرگ، می­توان از درمان‌هایی مانند ابلیشن با لیزر درون وریدی یا فرسایش رادیوفرکانسی استفاده کرد. برای وریدهای عنکبوتی که قطر باریکی دارند، اسکلروتراپی می­تواند انتخاب مناسبی باشد. همچنین ممکن است ترکیبی از اندازه­‌های ورید واریسی در یک فرد وجود داشته باشد و به این ترتیب، به مجموعه­ای از درمان­ها نیاز داشته ­باشیم.

سونوگرافی انجام­ شده توسط متخصص عروق یا سونوگرافی عروق شما پارامترهای وضعیت رگ­‌هایتان را مشخص می­‌کند. دانستن قطر، محل و شدت ورید واریسی برای تعیین بهترین درمان مناسب ضروری است.

 

نکات کلیدی

  • وریدهای واریسی و وریدهای زیر پوستی معمولاً در پشت زانو ظاهر می­شوند، اما در هر جای دیگری روی پاها نیز می­‌توانند رخ دهند: ران‌ها، مچ پا، پاها و حتی کشاله­‌ی ران.
  • هنگامی که بخشی از دریچه های ورید از کار می‌­افتد، خون جمع می‌­شود و به اندازه عرض ورید متورم می­شود، خون به عقب نشت می­کند و سیاهرگ در بازگشت خون به قلب ناتوان می‌­شود.
  • درمان­هایی مانند اسکلروتراپی، ابلیشن با لیزر درون وریدی، فرسایش با فرکانس رادیویی و غیره را می­توان برای درمان دائمی واریس استفاده کرد.
مقالات مرتبط

در صورتیکه مطلب فوق مورد رضایت شما بود، آن را به اشتراک بگذارید و در افزایش میزان آگاهی جامعه سهیم باشید: