سیاهرگ واریسی چیست؟ و چگونه تشکیل می شود؟

سیاهرگ واریسی چیست؟ و چگونه تشکیل می شود؟
سیاهرگ­های واریسی به صورت سیاهرگ­های بزرگ و پیچ خورده­ای هستند که می­توانند در هر جایی از بدن تشکیل شوند، اما در ساق پاها متداول­تر هستند. سیاهرگ­های واریسی در برخی خانواده‌­ها به دلایل ژنتیکی متداول­تر هستند. سیاهرگ­های واریسی شدید در نهایت می­توانند تورم ملایم بلند مدتی را به وجود بیاورند که منجر به آسیب­های پوستی و بافتی جدی می­شوند.

برای اینکه با شکل‌های مختلف عروق واریسی آشنا شوید و در نهایت بتوانید به این سوال که سیاهرگ واریسی چیست؟ و چگونه تشکیل می شود؟ پاسخ دهید با ما همراه باشید. کلینیک فوق تخصصی درمان واریس آماده است با بهترین تجهیزات پذیرای شما عزیزان باشد.

سیاهرگ واریسی چیست؟

عروق واریسی به صورت سیاهرگ‌­های بزرگ و پیچ خورده‌­ای هستند که می­توانند در هر جایی از بدن تشکیل شوند، اما در ساق پاها متداول­‌تر هستند.

سیاهرگ­‌های واریسی به عنوان یک وضعیت پزشکی جدی در نظر گرفته می­شوند. اما این می­تواند ناراحتی­‌ها و مشکلات جدی را به وجود بیاورد، زیرا ممکن است برجستگی این سیاهرگ­‌ها کاملا قابل توجه باشند، اما باعث می‌شوند که افراد حس ناراحتی یا آشفتگی داشته باشند.

سیاهرگ عنکبوتی چیست؟

سیاهرگ­های عنکبوتی نوع ملایم­تری از سیاهرگ­های واریسی هستند، که کوچکتر از آنها بوده و معمولا به شکل یک اشعۀ خورشید یا «شبکۀ عنکبوتی» نمایان می­شوند. رنگ آنها قرمز یا آبی است و معمولا در صورت و ساق پاها درست در زیر پوست مشاهده می­شوند.

سیاهرگ واریسی چیست؟ و چگونه تشکیل می شود؟

عروق واریس با افزایش فشار خون در سیاهرگ­‌ها تشکیل می­شوند. معمولا این سیاهرگ­ها در نزدیکی سطح پوست قابل مشاهده هستند.

خون با استفاده از دریچه­‌های یک طرفه در سیاهرگ­ها به سمت قلب حرکت می­کند. وقتی دریچه‌­ها ضعیف می­شوند یا آسیب می­بینند، خون در سیاهرگ­‌ها جمع می­شود. این اتفاق باعث بزرگتر شدن سیاهرگ­‌ها خواهد شد. ایستادن برای طولانی مدت سبب جمع شدن خون در سیاهرگ‌­های ساق پا خواهد شد، و این اتفاق فشار در داخل سیاهرگ­‌ها را افزایش می­دهد. سیاهرگ­‌ها به دلیل فشار بالا گشاد می­شوند. این اتفاق سبب ضعیف شدن دیوارۀ سیاهرگ­ها و آسیب بیشتر به دریچه­‌ها خواهد شد.

 

چه عواملی سبب ایجاد عروق واریسی می‌شود؟

سیاهرگ­های واریسی در برخی خانواده‌­ها به دلایل ژنتیکی متداول­تر هستند. افزایش فشار در سیاهرگ­ها سبب ایجاد سیاهرگ­های واریسی خواهد شد. عوامل افزایش دهندۀ فشار عبارتند از:

 • اضافه وزن یا چاقی
 • سن بالا
 • جنس مونث
 • غیرفعال بودن
 • آسیب به ساق پا
 • بارداری
 • مصرف سیگار
 • مصرف داروهای ضد بارداری

 

علائم سیاهرگ­های واریسی کدامند؟

موارد زیر از علائم متداول سیاهرگ­ واریسی هستند. اما هر فردی می­تواند علائم متفاوتی را تجربه کند. این علائم شامل موارد زیر هستند:

 • تغییر رنگ در پوست
 • درد ساق پا
 • خارش
 • سوزش در ساق پا، مثل حس سنگینی، سوختگی، و یا درد

سیاهرگ­‌های واریسی شدید در نهایت می­توانند موجب تورم خفیف شوند که منجر به آسیب­های پوستی و بافتی جدی می­شود. این موارد شامل زخم و دردهای غیر قابل التیام هستند.

علائم سیاهرگ­های واریسی مشابه با شرایط پزشکی یا مشکلات دیگری هستند.

 

سیاهرگ­های واریسی چگونه تشخیص داده می­شوند؟

علاوه بر سوابق پزشکی کامل و معاینات فیزیکی، روندهای تشخیصی برای سیاهرگ­های واریسی شامل موارد زیر هستند:

اولتراسوند داپلکس: نوعی اولتراسوند عروقی که برای بررسی جریان خون و ساختار وریدهای ساق پا انجام می­شود. داپلکس به معنای استفاده از دو نوع اولتراسوند است.

 

منبع:

مقالات مرتبط

در صورتیکه مطلب فوق مورد رضایت شما بود، آن را به اشتراک بگذارید و در افزایش میزان آگاهی جامعه سهیم باشید: