روش‌های درمان عروق واریسی کدام است؟

روش‌های درمان عروق واریسی کدام است؟
پس از تشخیص قطعی واریس یکی از روش‌های درمانی به شما توصیه خواهد شد. استفاده از جوراب واریس یا سوزاندن عروق واریسی شده یا بستن آن و یا جراحی روش‌هایی هستند که برای شما توصیه خواهد شد. جوراب های فشاری در اندازه ها و فشارهای مختلف موجود هستند. در روش‌ ابلیشن رادیوفرکانسی یا ابلیشن لیزری، عروق واریسی شما با استفاده از لیزر یا امواج رادیوفرکانسی سوزانده خواهد شد.

روش‌های درمان عروق واریسی کدام است؟

در مقاله‌ای که برای شما در مورد بیماری واریس آماده کرده‌ایم شما را با عوامل واریس، روش‌های درمانی واریس آشنا خواهیم کرد. کلینیک تخصصی درمان واریس آماده است با بهترین تجهیزات پذیرای شما عزیزان باشد. با ما همراه باشید:

در صورتیکه پزشک متخصص عروق، پس از معاینه تشخیص داد شما مبتلا به واریس عروق هستید یکی از روش‌های زیر را برای درمان شما انتخاب خواهد کرد.

 • استفاده از جوراب­های فشاری (در ابتدا گردش خون شما بررسی می‌شود تا ببینند آیا این جوراب‌ها برای شما مناسب هستند یا خیر)
 •  ورزش منظم
 • پرهیز از ایستادن طولانی مدت
 • بالا بردن ناحیه آسیب‌دیده هنگام استراحت

جوراب‌های فشاری برای همه مناسب نیستند. قبل از اینکه این موارد به شما توصیه شود، باید آزمایشی به نام بررسی داپلر برای بررسی گردش خون خود انجام دهید. جوراب‌های فشاری به‌طور ویژه طراحی شده‌اند تا پاهای شما را به‌طور پیوسته فشار دهند تا گردش خون را بهبود بخشد.

این جوراب‌ها اغلب در مچ پا سفت هستند و به تدریج شلتر می‌‌شوند و به سمت بالا می­روند. این کار باعث می­شود خون به سمت بالا و به سمت قلب شما جریان یابد.جوراب واریس ممکن است به تسکین درد، ناراحتی و کاهش تورم در پاهای شما ناشی از وریدهای واریسی کمک کنند.

مؤسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی انگلستان تنها در صورتی استفاده از جوراب های فشاری را به عنوان یک درمان طولانی مدت برای وریدهای واریسی توصیه می کند که سایر درمان ها برای شما مناسب نباشند. اگر باردار هستید و وریدهای واریسی دارید، ممکن است در طول دوران بارداری جوراب های فشاری به شما پیشنهاد شود.

جوراب های فشاری در اندازه ها و فشارهای مختلف موجود هستند. برای اکثر افراد مبتلا به واریس جوراب کلاس 1 (فشرده سازی سبک) یا کلاس 2 (فشرده سازی متوسط) تجویز می‌‌شود. جوراب‌های واریس انواع مختلفی دارد. این جوراب‌ها در:

 • رنگ‌های مختلف
 • طول­های مختلف (برخی از آنها تا زانو شما می‌آیند، در حالی که برخی دیگر ران شما را نیز می‌پوشانند.)
 • مدل­های پای مختلف (برخی کل پای شما را می‌پوشانند، و برخی پیش از انگشتان پا متوقف می‌شوند.)
 • ران­های فشاری

اگر ناتوانی وریدی عمقی دارید (انسداد یا مشکلات دریچه های وریدهای عمقی پاها) ممکن است لازم باشد تا آخر عمر از جوراب های فشاری استفاده کنید. در این شرایط، حتی اگر برای درمان برخی از وریدهای واریسی تحت عمل جراحی قرار گرفته اید نیاز به پوشیدن جوراب­های فشاری خواهید داشت.

 

روش استفاده از جوراب واریس به چه شکل است؟

معمولاً باید صبح ها به محض بیدار شدن جوراب های فشاری خود را بپوشید و زمانی که به رختخواب می روید آن ها را در بیاورید. جوراب‌های واریس می توانند ناراحت کننده باشند، به ویژه در هوای گرم، اما مهم است که جوراب های خود را به درستی بپوشید تا بیشترین بهره را از آنها ببرید. آنها را تا انتها به سمت بالا بکشید تا سطح صحیح فشرده سازی به هر قسمت از پای شما اعمال شود.

اجازه ندهید جوراب به پایین غلت بخورد، در غیر این صورت ممکن است به صورت نوار محکم در اطراف پای شما فرو رود. اگر جوراب ساق بلند ناراحت کننده است یا به نظر نمی­رسد مناسب باشد، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است بتوانید جوراب های سفارشی تهیه کنید که دقیقاً مناسب شما باشد.

اگر تمایل دارید از جوراب‌های واریس سفارشی استفاده کنید، باید پاهای شما باید در چندین نقطه اندازه‌گیری شوند تا مطمئن شوید که اندازه مناسب هستند. اگر پاهای شما اغلب متورم هستند، اندازه‌گیری باید در صبح انجام شوند، چون در ابن زمان احتمال وجود تورم حداقل است. اگر جوراب‌های واریس باعث خشک شدن پوست پاهای شما می‌‌شوند، سعی کنید قبل از رفتن به رختخواب از کرم مرطوب کننده (نرم کننده) استفاده کنید تا پوست خود را مرطوب نگه دارد. همچنین باید مراقب علائم زخم روی پاها و همچنین تاول ها و تغییر رنگ باشید.

 

آیا لازم است جوراب واریس به صورت دوره‌ای تهیه شود؟

جوراب های واریس معمولاً هر 3 تا 6 ماه یکبار باید تعویض شوند. اگر جوراب‌هایتان آسیب دید، با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است دیگر موثر نباشند.

 

 

ابلیشن رادیوفرکانسی یا ابلیشن لیزری

یکی از اولین درمان های ارائه شده معمولاً ابلیشن رادیوفرکانسی (فرسایش درون­گرمایی) است. در این روش از انرژی امواج رادیویی با فرکانس بالا (فرسایش با فرکانس رادیویی) یا لیزر (درمان لیزر درون وریدی) برای از بین بردن و جمع کردن وریدهای آسیب دیده استفاده می‌شود.

 

ابلیشن رادیوفرکانسی (فرسایش با فرکانس رادیویی)

 

ابلیشن رادیوفرکانسی شامل گرم کردن دیواره ورید واریسی با استفاده از انرژی فرکانس رادیویی است. ورید از طریق یک برش کوچک درست در بالا یا زیر زانو قابل دسترسی است. یک لوله باریک به نام کاتتر با استفاده از اسکن اولتراسوند به داخل ورید هدایت می‌‌شود. پروپ به داخل کاتتر وارد می‌‌شود، انرژی فرکانس رادیویی از طریق این پروب ارسال می‌شود.

در این روش ورید تا زمانی که دیواره های آن فرو بریزد گرم می‌شود. هنگامی که ورید بسته شد، خون به طور طبیعی به یکی از وریدهای سالم شما هدایت می‌‌شود. فرسایش فرکانس رادیویی ممکن است تحت بی حسی موضعی (شما بیدار هستید) یا بیهوشی عمومی در جایی که خواب هستید انجام شود. این روش ممکن است عوارض جانبی کوتاه مدتی مانند سوزن سوزن (پاراستزی) ایجاد کند. ممکن است لازم باشد تا یک هفته پس از انجام فرسایش با فرکانس رادیویی از جوراب های فشاری استفاده کنید.

ابلیشن لیزری (درمان لیزر درون وریدی)

مانند فرسایش رادیوفرکانسی، درمان لیزر درون وریدی شامل قرار دادن کاتتر در ورید و استفاده از اسکن اولتراسوند برای هدایت آن به موقعیت صحیح است. یک لیزر کوچک از طریق کاتتر عبور داده می‌‌شود و در بالای ورید واریسی قرار می گیرد. لیزر سبب شده که ورید گرم شده و در نهایت باعث تخریب و بسته شدن آن می‌شود.

لیزر به آرامی در امتداد ورید با استفاده از اسکن اولتراسوند برای هدایت آن کشیده می‌‌شود و اجازه می‌‌دهد تمام طول ورید بسته شود. درمان لیزر داخل وریدی تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می‌‌شود. پس از عمل ممکن است کمی در پاهای خود احساس سفتی کنید و نواحی آسیب دیده ممکن است کبودی و دردناک باشند. آسیب عصبی نیز ممکن اتفاق بیافتد، اما معمولاً موقتی است.

اسکلروتراپی فوم با هدایت اولتراسوند

اگر درمان‌های فوق برای شما مناسب نبود، به جای آن معمولاً درمانی به نام اسکلروتراپی پیشنهاد می‌‌شود. این درمان شامل تزریق فوم مخصوص به وریدهای شما است.

این فوم رگ‌های شما را می‌بندد. اگر قبلاً ترومبوز ورید عمقی داشته اید، این نوع درمان ممکن است مناسب نباشد. تزریق با استفاده از اسکن اولتراسوند انجا می‌شود. امکان درمان بیش از یک ورید در یک جلسه وجود دارد. اسکلروتراپی فوم معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می‌‌شود که در آن از یک داروی مسکن برای بی حس کردن ناحیه تحت درمان استفاده می‌‌شود. پس از اسکلروتراپی، وریدهای واریسی شما باید پس از چند هفته شروع به محو شدن کنند.

اسکلروتراپی همچنین می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند، از جمله:

 • لخته شدن خون در سایر وریدهای پا،
 • سردرد،
 • تغییر رنگ پوست – برای مثال، لکه‌های قهوه‌ای روی نواحی تحت درمان
 • غش کردن
 • مشکلات موقت بینایی

شما باید بلافاصله پس از انجام اسکلروتراپی بتوانید راه بروید و به محل کار خود بازگردید. شما باید تا یک هفته جوراب‌های واریس یا بانداژ بپوشید.

جراحی

اگر ابلیشن رادیوفرکانسی یا ابلیشن لیزری و اسکلروتراپی برای شما نامناسب باشد، معمولاً روش جراحی به شما پیشنهاد می‌شود.

جراحی واریس معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌‌شود، به این معنی که شما در طول عمل در خواب خواهید بود. معمولاً می‌توانید در همان روز به خانه بروید، اما گاهی اوقات یک شب اقامت در بیمارستان ضروری است، به‌ویژه اگر هر دو پا را تحت عمل جراحی قرار می‌دهید.

 

بستن و برداشتن

تکنیکی به نام بستن و برداشتن شامل بستن ورید در پای آسیب‌دیده و سپس برداشتن آن است. 2 برش کوچک ایجاد می‌‌شود. اولی در نزدیکی کشاله ران شما در بالای ورید واریسی ایجاد می‌‌شود و قطر آن تقریباً 5 سانتی متر است. دومی، برشی کوچک‌تر در پایین‌تر از پای شما، معمولاً در اطراف زانو ایجاد می‌شود. بالای رگ (نزدیک کشاله ران شما) بسته می‌شود.

پس از انجام عمل، ممکن است تا 3 هفته زمان نیاز به استراحت داشته باشید، اگرچه این به سلامت عمومی شما و نوع کاری که انجام می­دهید بستگی دارد. ممکن است تا یک هفته پس از جراحی نیاز به پوشیدن جوراب­های فشاری داشته باشید.

فلبکتومی

یک درمان نسبتاً جدید است، در این روش وریدهای نزدیک به سطح پوست به‌صورت قطعات کوچک از مدار خارج می‌شوند. فلبکتومی می‌‌تواند تحت بیهوشی عمومی یا بی­حسی موضعی انجام شود. ممکن است پس از آن مقداری کبودی یا خونریزی را تجربه کنید.

انسداد با چسب سیانوآکریلات

یکی دیگر از روش­های جدید انسداد رگ با استفاده از چسب سیانواکریلات است. این روش شامل تزریق نوع خاصی از چسب به وریدهای آسیب دیده است. این چسب وریدها را می‌بندد و از پر شدن آن‌ها از خون جلوگیری می‌کند و علائم را بهبود می‌بخشد. شواهد نشان می‌‌دهد که این روش هم بی خطر و هم موثر است.

 

منبع:

مقالات مرتبط

در صورتیکه مطلب فوق مورد رضایت شما بود، آن را به اشتراک بگذارید و در افزایش میزان آگاهی جامعه سهیم باشید: